2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΛΟΧΩΡΙΟΥ

Επίσκεψη της Στ' στη Βουλή

Η  εκπαιδευτική  εκδρομή της  Στ?  τάξη στη Βουλή των Ελλήνων

6-8/2/2015

Στις 6-8/2/2015 η Στ? τάξη ταξίδεψε στην Αθήνα  για  να επισκεφτεί τη Βουλή των Ελλήνων και την Ακρόπολη.zoo

6-2-2015 Θεσσαλονίκη-Αθήνα

Συναντηθήκαμε στο προαύλιο του σχολείου και αναχωρήσαμε νωρίς το πρωί. Κατά τη διάρκεια του ταξιδιού προς την Αθήνα κάναμε μερικές στάσεις για ξεκούραση. Συνεχίζοντας φτάσαμε στο Αττικό Ζωολογικό πάρκο.

Εκεί παρακολουθήσαμε το θέαμα με τα δελφίνια και είδαμε πολλά ζώα που δεν υπάρχουν στη χώρα μας, όπως καμηλοπαρδάλεις & ζέβρες.

Το απόγευμα φτάσαμε στο πολυτελές ξενοδοχείο ?The Athenian Callihroe Hotel? για διανυχτέρευση.

7-2-2015 Αθήνα

Το πρωί φάγαμε πρωινό στο ξενοδοχείο και μετά περιηγηθήκαμε στην Αθήνα με το τρενάκι. Κάναμε στάση στο κέντρο της Αθήνας και  περπατήσαμε ως τη Βουλή των Ελλήνων. akropoliΕκεί μας υποδέχτηκαν υπάλληλοι της Βουλής οι οποίοι αφού μας έδειξαν ένα ντοκιμαντέρ  μας ξενάγησαν στις  υπόλοιπες αίθουσες του κτιρίου.

Αργότερα επισκεφτήκαμε τον ιερό βράχο της  Ακρόπολης, τον Παρθενώνα και το μουσείο της Ακρόπολης. Στο μουσείο είδαμε πολύ σημαντικά  αρχαία εκθέματα πχ. τις Καρυάτιδες ή  κομμάτια από τη ζωφόρο  του Παρθενώνα.

Η  θέα είναι μαγευτική από τα μεγάλα παράθυρα του μουσείου: φαίνεται όλος ο Παρθενώνας.mouseio

8-2-2015 Αθήνα-Θεσσαλονίκη

Την Κυριακή το πρωί  ξυπνήσαμε  πολύ νωρίς, για να προλάβουμε να ετοιμαστούμε για την αναχώριση.

Ξεκινώντας, κάναμε στάση στην Παλαιά Βουλή, όπου είδαμε ένα βίντεο που μας έδειχνε το τι θα δούμε στην περιήγηση στο μουσείο. Είδαμε πολλά εκθέματα, για παράδειγμα τον θρόνο και το στέμμα του Όθωνα, το γραφείο του Ελευθέριου Βενιζέλου, στολές και όπλα των ηρώων του 1821 και άλλα.

Μετά από δύο ώρες ήμασταν στο αρχαιολογικό μουσείο, όπου είδαμε κι άλλα πολλά αγάλματα, μούμιες, παλιά αντικείμενα και leonidasδιάσημα εκθέματα, όπως το μπρούτζινο άγαλμα του Δία (ή του Ποσειδώνα), το χρυσελεφάντινο άγαλμα της Αθηνάς, τον μηχανισμό των Αντικυθήρων, κούρους, κόρες  και διάφορα άλλα αρχαία εκθέματα.

Πίσω ακόμη υπήρχε μια αυλή με τοιχογραφίες και ψηφιδωτά.

Το μεσημέρι αναχωρήσαμε από την Αθήνα και πήγαμε στη Χαλκίδα, όπου και κάναμε μια στάση. Εκεί είδαμε το λιμάνι και διάφορα αξιοθέατα. Πήραμε αναμνηστικά δώρα και περπατήσαμε στην πόλη. Αν και ο καιρός ήταν καλός, δεν μπορέσαμε να κάνουμε κάποια δραστηριότητα. Έπρεπε να αναχωρήσουμε.

Στη συνέχεια είδαμε τις Θερμοπύλες και βγάλαμε πολλές φωτογραφίες στο άγαλμα του Λεωνίδα. Αργά  το βράδυ γυρίσαμε στο Καλοχώρι. Σταματήσαμε έξω από το προαύλιο του σχολείου μας  και πήγαμε στα σπίτια μας.

Ήταν μια τέλεια εμπειρία που θα θέλαμε πολύ να την ξαναζήσουμε.

Ντοριάνα, Ηλιάνα

•Απρίλιος• 2024