2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΛΟΧΩΡΙΟΥ

ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΜΑΣ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ

pan1

Πράγματι οι μαθητές μας και συγκεκριμένα δύο τμήματα του σχολείου μας η  Γ΄ τάξη  και η Δ΄ τάξη  επισκέφθηκαν το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης. Συγκεκριμένα το Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Ήταν μία βιωματική επίσκεψη που αφορούσε την ξενάγηση των παιδιών στους χώρους άθλησης αλλά και την συμμετοχή τους σε αθλητικά παιχνίδια και δράσεις.

Την δράση οργάνωσε η γυμνάστρια του σχολείου στα πλαίσια του προγράμματος ΄΄Κόκκινη κάρτα στη βία΄΄ που προάγει την ευγένεια τον πολιτισμό και το Fairplay, σε συνεργασία με τις δύο εκπαιδευτικούς δασκάλες των τμημάτων.

pan2

Τα παιδιά καλά προετοιμασμένα, άψογα στις απαιτήσεις της μετακίνησης και μέσα στο πνεύμα πολιτισμού και αθλητισμού που έντονα έχουν αναπτύξει, έφτασαν στο χώρο με τα συνθήματά τους έτοιμα σε ταμπλό και κατέπληξαν τους πάντες.

Δηλαδή τους διοικητικούς υπαλλήλους τουΓυμναστηρίου τους Γυμναστές που υποδέχθηκαν τους μαθητές αλλά και φοιτητές του Αριστοτελείου που βρέθηκαν στον χώρο.

pan7

Λίγα λόγια όμως για το Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο το οποίο βρίσκεται στη γωνία των οδών 3ης Σεπτεμβρίου και Αγίου Δημητρίου με κύρια είσοδο επί της οδού 3ηςΣεπτεμβρίου.

Στα πλαίσια ενός προγράμματος, άνοιξε τις πύλες του στους μαθητές οι οποίοι μπορούν να το επισκεφθούν παίρνοντας μέρος σε αθλητικές και ψυχαγωγικές δραστηριότητες. Διαθέτει γήπεδο ποδοσφαίρου με στίβο 300μέτρων, αίθουσα μυϊκής ενδυνάμωσης, κλειστό γυμναστήριο με γήπεδα καλαθοσφαίρισης, πετοσφαίρισης, χειροσφαίρισης και αντιπτέρισης. Επίσης διαθέτει γυμναστήριο ενόργανης γυμναστικής, Επιτραπέζιας αντισφαίρισης, γήπεδο αντισφαίρισης, γήπεδο μίνι ποδοσφαίρου, αίθουσες βελτίωσης αερόβιας και αναερόβιας αντοχής και αίθουσες χορού!!!!

Ακολουθούν φωτογραφίες με τα παιδιά εν δράση!!!!!!
pan6pan5

pan4